W końcu mamy rok 2018. A w końcu dlatego, że już dawno było o nim „głośno”. W świadomości polskich przedsiębiorców czy producentów technologii sprzedaży stał się on bowiem punktem granicznym, momentem rozpoczęcia wdrażania szeroko zakrojonych rozwiązań. Czekając więc, aż założenia resortu finansów nabiorą realnych, widocznych kształtów, spójrzmy wstecz, na rok 2017, by wspomnieć o tym, co ważnego już się wydarzyło.
Postanowione – będziemy online!
Rok 2017 to czas wzmożonych prac nad 2 szczególnie ważnymi dla branży fiskalnej projektami: Rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, dotyczących urządzeń rejestrujących, oraz nowelizacji do ustawy o VAT. Najogólniej rzecz biorąc, pierwszy z wymienionych traktuje głównie o technologicznym wymiarze korzystania z przyszłych kas fiskalnych. Drugi zaś więcej mówi o ogólnych i szczegółowych regulacjach prawnych, związanych z nimi terminach i wyjątkach. Jednak to, co szczególne i co stanowi dla nich wspólny mianownik, to poważny plan wdrożenia systemu fiskalizacji online – zupełnie nowego, jak na polskie warunki, rozwiązania teleinformatycznego, zmieniającego oblicze obrotu gospodarczego.
Chodzi więc konkretnie o internetowe połączenie wszystkich, użytkowanych w przedsiębiorstwach urządzeń rejestrujących, z Centralnym Repozytorium Kas. Stała, szybka i automatyczna transmisja danych o ewidencjonowanym obrocie ma przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, uprościć formę i zmniejszyć koszty nadzoru polskich firm przez organy skarbowe. Ponadto – zwiększyć skuteczność wspomnianego monitoringu, co umożliwi jeszcze efektywniejsze wychwytywanie wszelkich nieprawidłowości w prowadzeniu działalności gospodarczych przez przedsiębiorców. A co za tym idzie – poprawić szczelność systemu podatkowego i wykonać kolejny krok w kierunku likwidacji „szarej strefy”.
W związku z tym, o czym mówi też projekt Rozporządzenia, w niedalekiej przyszłości mają pojawić się kasy fiskalne online – urządzenia w pełni dostosowane do funkcjonowania w ramach nowego systemu. Kiedy należy się ich spodziewać? Oczywiście, będzie to regulowane sprawnością wejścia w życie wspomnianych projektów, jednak biorąc pod uwagę zaawansowany etap tych procedur – już niebawem. Niemniej, kwestia wdrożenia systemu fiskalizacji online tak czy siak wydaje się być przesądzona i początek tych dość sporych zmian powinniśmy najpewniej ujrzeć już w 2018 roku.
Kasy fiskalne online – dla kogo najpierw?
Choć wciąż znajdujemy się przy „końcowej fazie” wdrażania projektów Rozporządzenia i nowelizacji, już teraz (za sprawą informacji jeszcze z 2017 roku) znane są pewne szczegóły, które najprawdopodobniej pozostaną w niezmienionej formie. Chodzi m.in. o to, że urządzenia rejestrujące nowej generacji mają zaoferować dodatkowe opcje: standardową współpracę z terminalem płatniczym czy „wystawianie” e-paragonów – elektronicznych, fiskalnych dowodów sprzedaży, które będą pełniły rolę odpowiedników stosownych wydruków (które nadal pozostaną obowiązkowe!), z jednoczesną możliwością przechowywania ich np. na koncie e-mail.
Osobna kwestia to konkretne informacje, dotyczące wdrażania kas fiskalnych online. I znów, wszystko zależy od szybkości ostatecznego wprowadzenia zmian – niemniej, od jakiegoś czasu mówi się o branżach, które jako pierwsze będą musiały zastosować w pracy nowe urządzenia rejestrujące. Wedle ostatnich ustaleń, najszybciej obowiązek ten obejmie usługi motoryzacyjne i firmy zajmujące się sprzedażą paliw – możliwe, że w tym przypadku zajdzie konieczność wdrożenia online’owej kasy nawet przed końcem 2018 roku. W dalszej kolejności wymienia się chociażby usługi gastronomiczne, budowlane czy fryzjerskie i kosmetyczne.
2017 rok był również czasem pojawienia się kolejnych propozycji technologicznych ze strony producentów urządzeń fiskalnych. Ale to akurat nic dziwnego, bowiem branża ta również nieustannie się rozwija. Warto wspomnieć chociażby o odświeżonej, ciekawej wersji modelu marki Farex – Bursztyn E Plus – wyposażonej w dodatkowe funkcjonalności, czy zupełnie nowej kasie Elzab Sigma, z bogatym zasobem funkcji, nowoczesnym ekranem dotykowym oraz nietypową, elegancją i praktyczną konstrukcją. Co zaś przyniesie rok 2018? Zapewne, nie mało zmian, jednak na konkrety będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać.
No no… wreszcie pojawiają się jakieś konkretny odnośnie „kto” i „kiedy”. Tylko, że na razie te szczegóły branżowe nie dotyczą mojej działalności 😛