Mała kasa fiskalna Elzab Mini Online

Chcesz skorzystać z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że ustawowa ulga to jedna z kwestii, które najbardziej interesują przedsiębiorców stojących przed koniecznością wdrożenia urządzenia rejestrującego. W końcu pozwala ona w niemałym stopniu obniżyć koszty, których nie da się ominąć. Warto jednak przypomnieć, że wraz z nowym systemem fiskalizacji oraz kasami online weszły w życie przepisy, które m.in. regulują także kwestię ustawowej refundacji. O czym trzeba pamiętać, jeśli chce się uzyskać zwrot części wydanej kwoty na urządzenie fiskalne?

Wysokość ustawowej ulgi pozostaje bez zmian

Możliwość, o jakiej mowa w dzisiejszym wpisie, funkcjonuje w polskich przepisach od dawna. Wielu przedsiębiorców korzystało z ustawowej ulgi, przysługującej z tytułu zakupu oraz instalacji pierwszego urządzenia rejestrującego sprzedaż. Jeśli chodzi o zasady związane z wysokością refundacji – pod tym względem pojawienie się nowego systemu fiskalizacji niczego nie zmieniło (choć na etapie pracy nad przepisami dotyczącymi kas online rozważano pewne regulacje w tym zakresie). Mówiąc wprost, tak jak wcześniej, tak i teraz przedsiębiorca może liczyć na zwrot z budżetu państwa w wysokości maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej, niż 700 złotych.

Ulga za pierwsze urządzenie fiskalne? Tak… ale nie za każde!

Trzeba jednak przyznać, że regulacje prawne, związane z wejściem systemu fiskalizacji online, wprowadziły pewne istotne zmiany. Aktualnie (zgodnie z założeniem stopniowego upowszechniania nowych technologii sprzedaży) ustawowa ulga nie dotyczy już wszystkich rodzajów urządzeń rejestrujących. Przysługuje wyłącznie w przypadku nabywania pierwszych modeli online, zarówno kas, jak i drukarek fiskalnych. Oznacza to zatem, że jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wdrożenie urządzenia rejestrującego z elektroniczną kopią paragonów (wciąż jest taka możliwość), nie będzie mógł liczyć na zwrot z budżetu państwa w wysokości 700 złotych.

Otrzymasz ustawową ulgę za zakup… lub wymianę urządzenia!

Kolejną, ciekawą i ważną zmianą jest fakt, że refundacja przysługuje teraz nie tylko z tytułu zakupu pierwszego urządzenia rejestrującego online. O przyznanie ustawowej ulgi mogą ubiegać się również przedsiębiorcy, którzy wymieniają dotychczas stosowane technologie (z papierową bądź elektroniczną kopią) na modele komunikujące się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy. Ta opcja obejmuje jedynie przedsiębiorców należących do branż, które za sprawą nowelizacji ustawy o VAT zostały zobligowane do wcześniejszego wdrożenia kas rejestrujących online. Przypomnijmy, że z tej możliwości mogły skorzystać już działalności motoryzacyjne, gastronomiczne czy hotelarskie. Szansę na to mają jeszcze przedsiębiorcy prowadzący działalności fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, medyczne bądź prawnicze, a także oferujący wstęp do obiektów poprawy kondycji fizycznej. Aby jednak uzyskać zwrot w z budżetu państwa w ramach wspomnianej wyżej wymiany, muszą zainstalować urządzenia fiskalne online najpóźniej do końca czerwca 2021 roku.

1 thought on “Chcesz skorzystać z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

  1. szkoda, że ulga nie przysługuje również innym przedsiębiorcom w ramach wymiany urządzeń na kasy online… przecież to MF się generalnie opłaca…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz CAPTCHA *