Terminal komputerowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje jednostki centralnej (komputera) oraz monitora. Warto wspomnieć, że w zdecydowanej większości modeli jest dziś stosowany ekran dotykowy, którego zadaniem jest zagwarantowanie intuicyjnej i płynnej pracy. Co więcej, podobnie jak w przypadku innych urządzeń wykorzystywanych w handlu i usługach, terminale także są zróżnicowane pod względem parametrów oraz funkcji. A dotyczyć to może zarówno specyfikacji technicznej komputera, jak i technologii dotykowej, w której wykonano wyświetlacz.
Jakie urządzenie najlepiej wybrać?
Terminal komputerowy jest ważnym ogniwem systemowym. Urządzenia tego typu stosuje się dziś nie tylko w punktach handlowo-usługowych, ale także w restauracjach oraz hurtowniach. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie niezbędna jest obecność komputera. Wystarczy wspomnieć o tym, że to właśnie za pomocą terminala komputerowego można nadzorować pracę drukarki fiskalnej oraz innych elementów systemu. Na nim zainstalowane jest bowiem oprogramowanie komputerowe dla firmy, np. sprzedażowo-magazynowe lub gastronomiczne.
Wybór terminali komputerowych na polskim rynku jest bardzo szeroki. Począwszy od najtańszych modeli, które zaoferują podstawowe parametry i funkcje, na wyjątkowo wydajnych urządzeniach skończywszy. Poniżej prezentujemy 3 zupełnie różne modele uznanych producentów.
1 – Novitus Optima TT-1500
Model Optima TT-1500 to zdecydowanie najtańsza propozycja w tym zestawieniu. Nie oznacza to jednak, że nie warto zainwestować w to urządzenie. Terminal komputerowy marki Novitus został wyposażony w: ekran dotykowy o wielkości 15” (wykonany w technologii rezystancyjnej), procesor marki Intel, 2 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 320 GB. Optima TT-1500 oferuje także obsługę podstawowych interfejsów komunikacyjnych, m.in. USB oraz Ethernet. Co więcej, urządzenie można rozbudować o akcesoria dodatkowe – czytnik kart magnetycznych oraz wyświetlacz klienta (LCD).
2 – Elzab P21
P21 to średniej klasy propozycja od rodzimego producenta – marki Elzab. W urządzeniu zastosowano intuicyjny w obsłudze panel dotykowy, którego przekątna to 15”. Natomiast o wydajności tego terminala komputerowego świadczą wykorzystywane przez niego podzespoły, m.in. dwurdzeniowy procesor Intel Celeron 1037U 1.8GHz oraz dysk twardy 320 GB (SATA). Standardowo w urządzeniu stosuje się 2 GB pamięci RAM, lecz parametr ten można rozbudować maksymalnie aż do 8 GB. Ponadto, Elzab P21 może zostać na stałe przymocowany do podłoża (VESA 75), a przód ekranu tego urządzenia jest odporny na negatywne działanie wody oraz pyłu (norma szczelności IP-65).
3 – Elzab P30
Urządzenie marki Elzab na pewno wyróżnia się nietuzinkowym designem, co widać już na pierwszy rzut oka. A co konkretnie można znaleźć wewnątrz terminala komputerowego Elzab P30? Przede wszystkim procesor Intel Core i3-4130 3,4 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz dysk twardy, który pomieści nawet 320 GB danych. Ale to nie wszystko. Terminal komputerowy marki Elzab posiada również bezramkowy, 15-calowy ekran dotykowy oraz charakteryzuje się normą szczelności na poziomie IP-65. W urządzeniu znajdziemy zarówno standardowe interfejsy komunikacyjne, jak i port HDMI oraz DVI. Ponadto, model P30 już w podstawowej wersji jest wyposażony w czytnik kart magnetycznych.
ja bym celował w propozycję nr 2
dobry stosunek ceny do jakości
chętnie przeczytał bym podobny artykuł o czytnikach kodów kreskowych. da się zrobić?
Podbijam temat czytników. Jakiś wpisik o skanerach? Własnie czeka mnie zakup takiego urzadzenia i jestem ciekaw, co jest godne polecenia