Drukarka fiskalna jest urządzeniem, które nie może funkcjonować samodzielnie. Aby wykorzystać możliwości tej technologii, trzeba koniecznie zastosować jednostkę centralną (komputer stacjonarny, laptop albo terminal komputerowy) oraz oprogramowanie do zarządzania sprzedażą. Dlatego tak istotne jest, jakie interfejsy komunikacyjne obsługuje dany model drukarki rejestrującej. A im więcej różnorodnych portów lub modułów mamy do dyspozycji, tym lepiej.
Współpraca przewodowa
W drukarkach fiskalnych najczęściej występują 2 rodzaje portów komunikacyjnych do połączenia przewodowego. Są to RS-232 oraz USB. Jeżeli urządzenie posiada obydwa złącza, można być pewnym, że bez problemu będzie współpracowało z większością komputerów oraz terminali komputerowych. Do drukarki rejestrującej można również podłączyć bezpośrednio szufladę na pieniądze.
Nieco rzadziej spotykanym portem jest Ethernet. Posiadają go zaawansowane technologicznie drukarki fiskalne, które często wykorzystuje się do rejestrowania obrotu w przedsiębiorstwach z rozbudowanym systemem sprzedaży. Złącze Ethernet pozwala m.in. na prowadzenie handlu, odczytywanie elektronicznej kopii paragonów fiskalnych oraz podłączenie do monitoringu – w tym samym czasie.
Współpraca bezprzewodowa
W najnowocześniejszych drukarkach fiskalnych stosuje się już bezprzewodowe interfejsy komunikacyjne. A dotyczy to zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. Najpopularniejszym interfejsem tego typu jest z pewnością moduł Bluetooth. Wiele modeli pozwala na jego zastosowanie. Ale np. drukarka fiskalna Emar Tempo 3 może również obsługiwać wymianę danych poprzez Wi-Fi (opcjonalnie).
Nietrudno zgadnąć, jakie korzyści płyną z zastosowania urządzenia fiskalnego z interfejsem do komunikacji bezprzewodowej. Przede wszystkim to mniej poskręcanych kabli oraz większa dowolność w zaaranżowaniu stanowiska sprzedaży. Ponadto, nowoczesna drukarka rejestrująca zawsze wpłynie pozytywnie na wizerunek działalności gospodarczej.
Czym są protokoły komunikacyjne?
Często zdarzają się pomyłki, więc warto również wspomnieć o tym zagadnieniu. Protokoły oraz interfejsy/złącza/porty komunikacyjne to zupełnie różne rzeczy! W obydwu przypadkach mamy do czynienia z pewnego rodzaju współpracą, jednak nie są to pojęcia tożsame. Protokoły to po prostu reguły wykorzystywane do wymiany danych. Pisząc w skrócie – technologie, które mają ze sobą współpracować, muszą obsługiwać te same „zasady” komunikacji. Od zgodności protokołów zależy w największej mierze to, z jakimi programami sprzedażowymi będzie mogła współpracować drukarka fiskalna. Podobnie jak w przypadku portów lub interfejsów, im więcej reguł urządzenie obsługuje, tym lepiej. Użytkownik ma wtedy pełną dowolność w wyborze odpowiedniego oprogramowania dla firmy.
ja zdecydowanie jestem za polaczeniami bezprzewodowymi – wygodna praca, znacznie mniej poskrecanych, walajacych sie kabli, po prostu komfort i szybkosc wykonywania zadan 🙂