Technologie sprzedaży, tak jak zresztą wszystkie inne, ulegają ciągłym przeobrażeniom. W związku z tym jedne urządzenia schodzą z fiskalnej sceny, drugie zaś na nią wstępują. Ale czy istnieje możliwość, by dany model zniknął z rynku, a następnie, po pewnym czasie, wrócił do sprzedaży? Okazuje się, że tak – w podobnej sytuacji znajduje się popularna kasa rejestrująca marki Posnet.
Bohaterem dzisiejszego wpisu jest Posnet Mobile EU – chętnie wybierana kasa fiskalna, której historia miała zakończyć się w czerwcu 2016 roku. Miała, gdyż pierwotnie podjęto decyzję o nieprzedłużaniu wygasającej homologacji urządzenia. Zapewne, dla wielu zainteresowanych, informacja ta oznaczała pożegnanie z „kultowym modelem”. Niemniej, wedle ostatecznych ustaleń producenta, dojdzie jednak do rehomologacji, a Mobile EU wróci do sprzedaży pod koniec roku.
Homologacja – co to takiego?
O tym, czy urządzenie fiskalne danego producenta zostanie dopuszczone do sprzedaży, decyduje Główny Urząd Miar (GUM). Jeśli konkretny model kasy bądź drukarki fiskalnej spełnia wszystkie normy techniczne i prawne, otrzymuje homologację, co oznacza, że oficjalnie może służyć do prowadzenia ewidencji obrotu. Obecnie, decyzja ta obowiązuje przez okres 4 lat od momentu jej podjęcia. Co prawda, w międzyczasie przepisy fiskalne potrafią ulec zmianie – niemniej, prawo nie działa wstecz, dlatego póki homologacja jest ważna – korzystanie z urządzenia, nawet jeśli nie spełnia wszystkich norm, jest dopuszczalne. Jednak jeśli technologia ma w przyszłości uzyskać kolejną homologację, musi wpierw dostosować się do najświeższych regulacji prawnych.
Kilka słów o Posnet Mobile EU
Kasa fiskalna marki Posnet była propozycją skierowaną przede wszystkim do przedsiębiorców prowadzących działalność mobilną lub zajmujących się sprzedażą w punkcie handlowym, którego stanowisko pracy jest dość ograniczone. Co nie zmienia faktu, że model Mobile EU posiadał szereg uniwersalnych i praktycznych funkcji. To solidnie wykonane i odporne na intensywną eksploatację urządzenie, pozwalające ustalać skróty klawiszowe dla szybkich sprzedaży oraz istotnych funkcji kasy, a także umożliwiające zasilanie akumulatora w samochodzie oraz wspomagające obsługę parkingów.
A co w zamian?
Trudno powiedzieć, co konkretnie przyczyniło się do jednej i drugiej decyzji. Z pewnością istotnym czynnikiem było pojawienie się kolejnych, nowoczesnych urządzeń, oferujących różne, praktyczne rozwiązania dla pracy mobilnej i stacjonarnej, a i może niesłabnące zainteresowanie modelem Mobile EU. Gdy jednak zabraknie tej kasy na rynku – które modele mogą skutecznie ją zastąpić?
Jeśli chodzi o pracę w trybie mobilnym, szczególnym przykładem jest Posnet Mobile HS EJ. Na dzień dzisiejszy, to najmniejsza kasa fiskalna dostępna na polskim rynku. Dodatkowo, urządzenie rejestrujące sprzedaż zapisuje kopie paragonów w formie elektronicznej, a więc – nie potrzebuje do tego dodatkowych rolek papieru. Co więcej, posiada prosty w obsłudze mechanizm drukujący, wydajny akumulator oraz nowoczesny, elegancki design, idealnie pasujący do przestrzeni biurowych, gabinetów lekarskich lub salonów kosmetycznych.
Jeszcze ciekawsza jest nowa kasa Posnet Ergo, odnajdująca się zarówno w pracy stacjonarnej, jak i mobilnej. Oprócz wysokich standardów użytkowych (elektroniczna kopia paragonów, szybki wydruk dokumentów z dowolną grafiką, współpraca ze zintegrowaną szalką ważącą), oferuje możliwość wyboru wysokości parametrów (dostępne są 3 warianty pojemności bazy towarowej) oraz zastosowanych interfejsów, służących współpracy z urządzeniami peryferyjnymi – standardowej (USB, RS-232) i bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth, modem 3G).
o proszę, czyli jednak będzie jeszcze szansa uzyskać posnet mobile eu 🙂 sama korzystam z niego i trzeba przyznać, że odporny na eksploatację to on jest 😀 ciekawe, czy jak wróci, to nadal będzie miał wzięcie……
a ja mysle ze juz lepszy jest model Mobile HS EJ, jeszcze mniejszy, nowoczesniejszy, nie wiem, czy Mobile EU jest przy nim potrzebny……