Paragony fiskalne to w przypadku polskiego obrotu gospodarczego wyjątkowo ważne dokumenty. Teza ta znajduje oczywiście potwierdzenie w rzeczywistości. Dowodzi tego chociażby fakt, że krajowi przedsiębiorcy są zobligowani nie tylko do wystawiania i wydawania klientom wspomnianych dokumentów fiskalnych, ale także do ich starannego archiwizowania.
Dlaczego paragon fiskalny jest tak ważny?
Nie bez powodu polski ustawodawca organizuje kolejne edycje kampanii „Weź paragon” oraz loterie z tymi dokumentami fiskalnymi. Okazuje się bowiem, że są one bardzo ważne dla obrotu gospodarczego w naszym kraju. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie na paragonach fiskalnych znajdują się informacje o należnych podatkach, które przedsiębiorca musi odprowadzać do budżetu państwa. Co więcej, z punktu widzenia konsumenta ten rodzaj dowodu sprzedaży ma ogromne znaczenie, gdyż stanowi podstawę do skorzystania do zwrotu bądź reklamacji. Paragon fiskalny daje również większą gwarancję, że zakupiony towar pochodzi z legalnego źródła.
Archiwizacja elektroniczna lub papierowa
Zgodnie z przepisami fiskalnymi, które obecnie funkcjonują w Polsce, podatnicy muszą nie tylko wystawiać paragony dla klientów indywidualnych, ale także przechowywać kopię tych dokumentów. Ponadto, regulacje prawne dopuszczają aktualnie archiwizowanie wspomnianych danych w 2 formach – papierowej (na rolkach termicznych) bądź elektronicznej (na karcie pamięci SD lub microSD). Niemniej, w obydwu przypadkach zasada dotycząca okresu przechowywania dokumentacji jest identyczna. Przepisy mówią bowiem, że przedsiębiorca musi archiwizować kopię paragonu przez 5 lat. A okres ten oblicza się od końca roku obrachunkowego, w którym dany dowód sprzedaży został wydrukowany i wydany klientowi.
Co się zmieni od 2018 roku?
Już w maju pisaliśmy o tym, do jakich zmian w polskich regulacjach prawnych dojdzie w 2018 roku. Mowa oczywiście o systemie fiskalizacja online, który ma zacząć funkcjonować dosłownie za kilka miesięcy. Dlaczego znowu o tym wspominamy? To proste – nowe przepisy wprowadzą spore modyfikacje w przypadku wydawania i przechowywania paragonów fiskalnych. Po pierwsze, przedsiębiorcy korzystający z kas online będą mogli realizować dowody sprzedaży w formie elektronicznej (i przesyłać je klientom). Po drugie, od 2018 z użytku zaczną być wycofywane urządzenia z papierową kopią paragonów fiskalnych. Natomiast nowe kasy rejestrujące zyskają dodatkowe ogniwo, tzw. pamięć chronioną.
a nawet dzisiaj przedsiebiorcy/sprzedawcy pytaja: czy paragonik potrzebny? 😉