kasa-fiskalna-elzab-jota-e-gotowa-na-online

Kasy rejestrujące online, czyli duże zmiany w branży fiskalnej

Zazwyczaj mówimy o konkretnych technologiach sprzedaży oraz ich nowoczesnych możliwościach, które zwiększają komfort i efektywność pracy. Tym razem jednak chodzi o poważne zmiany prawne, określające na nowo nie tylko istotę funkcjonowania urządzeń rejestrujących, ale i zasady prowadzenia ewidencji obrotu czy obsługi klientów. Powoli zbliża się czas wejścia w życie nowego Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, a wraz z nim systemu kas fiskalnych online.

Kasy fiskalne połączone z serwerami MF

O jakie zmiany zatem chodzi? Z początkiem roku 2018 ma wejść w życie nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, określające aktualne warunki techniczne, jakie muszą spełniać kasy fiskalne. A wymogi te nie będą bagatelne. Zakładają one stworzenie nowoczesnego systemu, który umożliwi połączenie drogą internetową funkcjonujących w przedsiębiorstwach urządzeń rejestrujących z centralnym repozytorium MF. Najprościej mówiąc, wszystkie niezbędne dane, dotyczące zawieranych transakcji, będą automatycznie przesyłane do serwerów MF, zwiększając tym samym precyzję i skuteczność analizy ewidencji obrotu, prowadzonej przez poszczególne firmy.

E-paragony i terminale płatnicze

Jak widać, skala nadchodzących zmian prawnych jest ogromna, skoro mają one docelowo objąć wszystkie stosowane w Polsce urządzenia fiskalne. Co ciekawe, połączenie urządzeń rejestrujących z serwerami MF to nie jedyna nowość, które czekają przedsiębiorców oraz ich klientów. Po pierwsze, dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu, wszystkie nowe kasy fiskalne online mają zapewnić współpracę z terminalami płatniczymi. Rozwiązanie to ma zwiększyć rolę transakcji bezgotówkowych, które z jednej strony są szybsze i prostsze do przeprowadzenia, z drugiej zaś – zmniejszają koszty administracji oraz ułatwiają kontrolę prawidłowości prowadzonej ewidencji obrotu. Po drugie, choć tradycyjne, fiskalne dowody sprzedaży pozostaną, dojdzie możliwość wystawienia (na prośbę nabywcy) tzw. e-paragonu, gotowego do przesłania na konto poczty elektronicznej. Za sprawą tej funkcji klienci nie będą w stanie wygodnie przechowywać dokumenty potrzebne do ubiegania się np. o zwrot towaru lub jego reklamację. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o charakterze kas fiskalnych online.

Kasy fiskalne online vs dotychczasowe urządzenia

Wszystkie urządzenia fiskalne, które nie będą spełniały wymaganych warunków technicznych, będzie trzeba zwyczajnie wymienić. Nie oznacza to jednak, że konieczność ta zajdzie od razu w momencie wejścia w życie nowego Rozporządzenia. Dotychczasowe kasy będą mogły pozostać w użyciu do momentu wygaśnięcia ich homologacji, przyznanych przez Główny Urząd Miar (GUM). Przewiduje się zatem, że cały proces wymiany technologii potrwa nawet około 3 lat. A co z tymi przedsiębiorcami, którzy w nadchodzącym czasie muszą zakupić urządzenie fiskalne? Ci mają szanse zakupić modele z certyfikatem Online Ready, czyli przygotowane na dostosowanie ich do nowych warunków technicznych. Dzięki temu podatnicy unikną sytuacji nabycia urządzenia rejestrującego sprzedaż na krótki czas – kliknij i poznaj je wszystkie.

1 thought on “Kasy rejestrujące online, czyli duże zmiany w branży fiskalnej

  1. faktycznie, online ready to dobra sprawa, inaczej sytuacja tych przedsiębiorców, którzy musieliby teraz zakupić urządzenie fiskalne, byłaby dość kiepska…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz CAPTCHA *