Elegancka kasa Posnet Ergo

Jaki może być pożytek z designu kasy fiskalnej?

W przypadku wielu elementów urządzenia rejestrującego ich praktyczne zastosowanie rozumie się samo przez się. Baza towarowa, technologia wydruku, przyciski definiowalne, interfejsy komunikacyjne… przykłady użytecznych, wygodnych, a nieraz wręcz niezbędnych rozwiązań można mnożyć. Tymczasem istnieje aspekt technologii sprzedaży, który – choć wydaje się nieważny – bezsprzecznie „daje o sobie znać”. Chodzi konkretnie o design. Czy rzeczywiście wygląd kas fiskalnych jest bez znaczenia?

Jak „widzi nam się” nabywany produkt?

Dyskusję o istotności atrakcyjnego wzornictwa technologii sprzedaży warto zacząć nieco wcześniej, od szerszych, a zarazem podstawowych rozważań na temat designu technologii użytkowych czy produktów w ogóle. Bo chociaż estetyka w przypadku różnych artykułów (spożywczych, biurowych, elektronicznych itd.) może się wydawać nieważna, to jednak przecież… praktycznie zawsze zwracamy na nią uwagę. Zresztą doskonale wiedzą o tym (i umieją to wykorzystać) producenci, sprzedawcy oraz specjaliści od marketingu. Nierzadko nawet same ładne opakowania potrafią przekonać o jakości produktu, skusić do zakupu. Dotyczy to także różnych urządzeń: komputerów, telewizorów, smartfonów czy głośników bluetooth. Twórcy tych technologii dbają o ich ciekawy design ponieważ on też jest chętnie przez nas kupowany. Najprostszy dowód to taki, że w przypadku wyboru pomiędzy dwoma bardzo podobnymi urządzeniami – pod względem parametrów, funkcji itp. – naturalnie zdecydujemy się na to, które bardziej się nam podoba. Znowu ciekawszy dowód jest taki, że pewna część konsumentów jest w stanie poświęcić pewne cechy użytkowe na rzecz atrakcyjnej estetyki – takiej, która lepiej wpasuje się w daną przestrzeń lub zawtóruje indywidualnym preferencjom.

Wygląd kasy fiskalnej – praktyczna estetyka

Podobne mechanizmy można zauważyć także w branży fiskalnej, o czym świadczą realizacje czołowych producentów technologii sprzedaży. Na rynku pojawiają się urządzenia rejestrujące o coraz ciekawszym, nowocześniejszym i bardziej intrygującym wyglądzie. Nie mówiąc już o licznych wersjach kolorystycznych, w jakich dostępne są np. konkretne modele kas fiskalnych. Skąd biorą się takie trendy? Z pewnością estetyczne upodobania przedsiębiorców, choć realne, nie byłyby tu wystarczającym „argumentem za”. Rzecz w tym właśnie, że wspomniane wcześniej zależności są niezwykle istotne w świecie biznesu. Elegancko, stylowo, nowocześnie czy estetycznie wyglądające kasy rejestrujące stają się być może nadal „cichym”, ale zdecydowanie dodatkowym atutem, korzystnie wpływającym na prestiż danej firmy. Atrakcyjny wystrój wnętrza przedsiębiorstwa, dopieszczonego w najdrobniejszych detalach (także technologicznych) świadczy o świadomości budowania marki – o jej powadze i możliwościach. Pomaga wybić się na tle konkurencji, wizualnie (i podświadomie) zachęcić konsumenta do skorzystania z oferty. Mówiąc ściślej, tak jak inne „elementy układanki”, nawet pozornie nieistotne, korzystny design kas fiskalnych może odegrać rolę kolejnego narzędzia marketingowego, zabiegu pracującego na rzecz skuteczności sprzedaży. I tym samym zyskać prawdziwie praktyczny wymiar.

1 thought on “Jaki może być pożytek z designu kasy fiskalnej?

  1. Możliwe, że coś w tym jest, ale nie jestem AŻ TAK przekonany do tej kwestii, nie przeceniałbym designu technologii sprzedaży, wg mnie jeśli nie są naprawdę nadzwyczajne to w zasadzie nie ściągają uwagi. Ale to tylko moje zdanie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz CAPTCHA *