Waga elektroniczna marki CAS

Urządzenia sprzedażowe, które warto znać – wagi elektroniczne

Jeśli chodzi o technologie sprzedaży, to są tematy ogólne, szerokie i stale rozwijające się, które warto przypominać, pogłębiać czy naświetlać kolejnym zbiorowościom przedsiębiorców. Do takich z pewnością należy kwestia urządzeń peryferyjnych. Wszak zwykle częściej niż rzadziej odgrywają one niebagatelną rolę podczas przebiegu transakcji – i to w wielu branżach. A ponadto, poszczególne rodzaje tego typu rozwiązań zasilają naprawdę liczne i rozmaite modele. Dziś jednak poświęcimy uwagę konkretnej grupie urządzeń.

Gdzie przydają się wagi elektroniczne?

To chyba jedno z podstawowych pytań, jakie zadają sobie przedsiębiorcy, gdy widzą taki tytuł i temat wpisu. A w rzeczywistości kryje się pod nim jeszcze dokładniejsze i ważniejsze pytanie: czy waga elektroniczna zmieni coś w mojej firmie? Cóż, ostatecznie każda osoba zarządzająca działalnością gospodarczą będzie musiała sama udzielić ostatecznej odpowiedzi, analizując realnie istniejące potrzeby biznesowe. To co jednak można ze spokojem powiedzieć, to że wagi elektroniczne znajdują zastosowanie w naprawdę różnych branżach. Nie tylko w sklepach spożywczych, ale ogólnie w punktach z różnymi artykułami, wymagającymi pomiaru masy. Tego typu urządzenia wykorzystywane są w firmach logistycznych, magazynach czy hurtowniach, a także w usługach, np. pocztowych bądź gastronomicznych. Od czego to zależy? To bardzo proste…

Jakie są rodzaje wag elektronicznych?

…po prostu grupa urządzeń spod szyldu „wagi elektroniczne” posiada naprawdę wiele konkretyzacji. Poszczególne modele potrafią oferować zdecydowanie zróżnicowane rozwiązania. I to w zakresie zarówno samej konstrukcji, jak i funkcjonalności czy nowoczesnych, atrakcyjnych sposobów obsługi bądź prezentacji oferty. W lokalach gastronomicznych na przykład nierzadko stosowane jest skromnych rozmiarów akcesorium, nazywane szalką ważącą. Inaczej ma się rzecz z magazynami, hurtowniami czy firmami spedycyjnymi. Tam zazwyczaj wykorzystuje się wagi platformowe, czyli najtrwalsze, największe modele, zdolne obsługiwać naprawdę spore i ciężkie gabaryty. W sklepach spożywczych najczęściej spotkamy wagi kalkulacyjne, zaś w hipermarketach – modele zabudowane w boksach kasowych. Oczywiście, w zależności od urządzenia, potrzeb firmy czy preferencji przedsiębiorcy, dane rozwiązania potrafią być wyposażone w rozmaite klawiatury, wyświetlacze czy standardy komunikacyjne.

Waga etykietująca – inna niż wszystkie

W przypadku hipermarketów i supermarketów warto wspomnieć o jeszcze jednym, ciekawym, technologicznym rozwiązaniu. Przedsiębiorstwa tego typu bowiem nie zawsze dysponują wagami elektronicznymi, zaimplementowanymi w stanowisko kasowe. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż oferują produkty sprzedawane na wagę. Jak zatem jest to pomyślane? Odpowiedź to waga etykietująca. Czym ona się wyróżnia? Już w samym wyglądzie charakteryzuje się bardziej rozbudowanym panelem sterowania czy też dodatkowym, obszernym, graficznym wyświetlaczem. Przede wszystkim jednak dysponuje własną bazą PLU oraz mechanizmem drukującym wystawiającym etykiety. Tego typu waga stosowana jest na stanowiskach samoobsługowych, w odpowiednich działach produktowych. Klient sam dokonuje pomiaru masy wybranej ilości danego towaru, a następnie wybiera właściwą pozycję z „menu”. Urządzenie wystawia samoprzylepną etykietę, zawierającą wszystkie najważniejsze informacje (m.in. nazwę produktu, cenę za kilogram, odmierzoną ilość, kwotę należną) oraz kod kreskowy. Dzięki temu sprecyzowany towar zostanie szybko i łatwo obsłużony, tak jak inne standardowe – w kasie, za pomocą skanera.

 

Jak widać, wagi elektroniczne oferują naprawdę dużo rozmaitych możliwości, co sprawia, że trafiają do wielu przedsiębiorstw, nawet bardzo odmiennych. A co wy sądzicie o takich urządzeniach peryferyjnych? Przydałyby się w Waszych działalnościach? A może już dawno z nich korzystacie? Podzielcie się własnymi opiniami i doświadczeniami w komentarzach!

1 thought on “Urządzenia sprzedażowe, które warto znać – wagi elektroniczne

  1. Czy tego typu urządzenie, jak waga etykietująca, rzeczywiście stosuje się głównie w supermarketach? Czy ktoś mógłby się podzielić innymi doświadczeniami? Dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz CAPTCHA *