Kasa fiskalna - fiskalizacja i zgłoszenie do US

Fiskalizacja urządzenia fiskalnego

Zgodne z prawem rejestrowanie obrotu wymaga od wielu podatników zakupu urządzenia fiskalnego. Już sam wybór kasy lub drukarki nie jest łatwym zadaniem, a na tym obowiązki przedsiębiorcy się nie kończą. Urządzenia nie wystarczy bowiem jedynie kupić, trzeba je również prawidłowo zainstalować. Dopiero wtedy pozwoli ono na wystawianie paragonów fiskalnych. Jak się do tego zabrać i kto jest uprawniony do wykonania takiej czynności? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o fiskalizacji kas i drukarek.

Czym jest fiskalizacja?

Wiemy już, że fiskalizacja jest niezbędna do rozpoczęcia rejestrowania obrotu przy użyciu kasy. Wprowadzenie w tryb fiskalny to działanie jednorazowe i nieodwracalne. Polega na zsynchronizowaniu modułu kasy z jej pamięcią fiskalną. Proces ten kończy się wydrukiem raportu dobowego. Warto przypomnieć, że przed fiskalizacją podatnik powinien zgłosić do Urzędu Skarbowego liczbę urządzeń i miejsca ich zainstalowania.

Kto może dokonać fiskalizacji?

Należy mieć na uwadze, że kasę w tryb fiskalny może wprowadzić jedynie serwisant z ważnymi uprawnieniami. Przed samą fiskalizacją programuje on jeszcze urządzenie, wprowadzając do jego pamięci kluczowe dane, m.in. informacje o firmie i bazę towarową. Natomiast uruchomienie kasy w trybie fiskalnym oznacza np. trwałe zapisanie NIP-u podatnika w module fiskalnym. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, techniczne założenia całej procedury nie są istotne. Ważne jest natomiast to, że od momentu fiskalizacji może on zacząć wydawać paragony fiskalne.

Co po fiskalizacji?

Dopilnowanie tego, aby kasa została wprowadzona w tryb fiskalny, nie jest jedynym obowiązkiem. O fiskalizacji trzeba bowiem poinformować Urząd Skarbowy. Naczelnik właściwego US powinien otrzymać odpowiednie zawiadomienie w terminie nieprzekraczającym 7 dni (licząc od daty wprowadzenia urządzenia w tryb fiskalny). Następnie podatnik dostanie numer ewidencyjny kasy, który należy trwale nanieść na obudowę urządzenia.

Źródło: www.pckf.pl

2 thoughts on “Fiskalizacja urządzenia fiskalnego

  1. hmm, ja tylko słyszalem, że model emar printo 57T przypomina o raportach miesięcznych….a tak to ze np. kasa posnet mobile hs ej informuje o dobowych i miesiecznych…ale to lepiej jeszcze sprawdzic na stronie jakiegos sklepu internetowego czy cos…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz CAPTCHA *