Kasa fiskalna Novitus Mała Online

Czy wiesz, kiedy NIP klienta na paragonie może okazać się niezbędny?

Współczesne urządzenia rejestrujące potrafią umieszczać na paragonach – w odpowiednio przeznaczonych do tego obszarach – różne dodatkowe elementy. Mogą to być kody kreskowe, służące sprawniejszemu zarządzaniu danymi (przy użyciu skanera) albo np. treści dotyczące marki i jej oferty, jak choćby logo firmy czy informacje o aktualnych promocjach. Innym elementem, nierzadko drukowanym na paragonie, jest Numer Identyfikacji Podatkowej klienta, który okazuje się ważny w konkretnych sytuacjach. Rodzi się pytanie: w jakich? Kiedy obecność NIP-u nabywcy na paragonie staje się obowiązkowa?

Brak NIP-u klienta? Nie ma faktury do paragonu!

Temat zasadności umieszczania NIP-u nabywcy na paragonie warto zacząć od tego, kiedy tego typu dane są faktycznie obligatoryjne. Zaś o tym mówią dokładnie przepisy, które zaczęły funkcjonować wraz z początkiem 2020 roku. Zgodnie z ich treścią, wystawienie faktury do paragonu możliwe jest teraz tylko w sytuacji, gdy wspomniany paragon został wydrukowany z NIP-em klienta (znajdującym się w części fiskalnej dokumentu). W innym wypadku dojdzie do złamania przepisów, wiążącego się z konkretnymi konsekwencjami. Jeżeli dojdzie do wystawienia faktury do paragonu nie zawierającego NIP-u nabywcy, organy skarbowe mogą nałożyć na przedsiębiorcę dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wysokość tego zobowiązania będzie wynosiła dokładnie 100% kwoty podatku, jaka została wykazana na omawianej fakturze.

Co jeszcze zmienia NIP nabywcy na paragonie?

Choć ta zasada funkcjonuje od dawna, nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie zdawać z niej sprawę. Tymczasem wiele działalności oferuje możliwość skorzystania z niej swoim klientom. O czym dokładnie mowa? Choć paragon zawierający NIP nabywcy wciąż pozostaje paragonem, to jednak dzięki umieszczeniu na nim tych danych można go potraktować jako uproszczoną fakturę VAT. W tym celu jednak trzeba spełnić odpowiednie warunki. Pierwszym kryterium jest właśnie Numer Identyfikacji Podatkowej klienta na wydruku. Drugi zaś to taki, że paragon nie może być wystawiony na kwotę wyższą, niż 450 zł czy też na 100 euro.

Czy paragon z NIP-em klienta to obowiązek?

Generalnie rzecz ujmując, odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Wydruk paragonu z NIP-em nabywcy nie stanowi bezwzględnego obowiązku nałożonego przez polskie prawo. Sytuacja ta ulega zmianie dopiero wtedy, gdy zajdą konkretne okoliczności. Przykładowo, jeśli klient wyrazi życzenie umieszczenia tych danych na wydruku, przedsiębiorca powinien ją spełnić. Jednak musi to zrobić tylko wtedy, gdy obsługiwane przez niego urządzenie rejestrujące na to pozwala. Rzecz w tym, że podatnicy (z racji właśnie braku obowiązku, o czym mowa wcześniej) nierzadko nadal korzystają ze starszych kas i drukarek fiskalnych, pozbawionych takiej funkcji. Prawo nie obliguje ich do zmiany urządzenia na takie, które drukuje NIP nabywcy na paragonie. Z drugiej strony natomiast przedsiębiorca, który będzie chciał zgodnie z przepisami wystawić fakturę do paragonu albo paragon mogący pełnić rolę uproszczonej faktury VAT – nie ma innego wyjścia, jak wymienić stosowaną technologię sprzedaży. Obecnie w nowych kasach i drukarkach rejestrujących funkcja wydruku NIP-u klienta na takim dokumencie jest standardem. Jednak nie da się jej „zainstalować” w urządzeniach fiskalnych, które wcześniej nie były wyposażone w omawiane rozwiązanie.

1 thought on “Czy wiesz, kiedy NIP klienta na paragonie może okazać się niezbędny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz CAPTCHA *