Wybór kasy rejestrującej, która będzie dostosowana do potrzeb danej firmy, wymaga oczywiście wzięcia po uwagę różnych parametrów i funkcji. Podobnie wygląda kwestia spełnienia naszych osobistych, użytkowych oczekiwań. Tymczasem istnieje wiele rozwiązań technologicznych, które zapewniają łatwiejszą, wygodniejszą i przyjemniejszą obsługę urządzenia fiskalnego. I dziś właśnie pokrótce opiszemy kilka z takich aspektów oraz opcji współczesnych kas rejestrujących.
Zacznijmy od konstrukcji kasy fiskalnej
Każde urządzenie rejestrujące posiada jakąś konstrukcję, to oczywiste. Ale wbrew pozorom, ta cecha może w znacznym stopniu sprzyjać korzystaniu z kasy fiskalnej. Zwłaszcza, jeśli dany model posiada małe gabaryty i lekką, ergonomiczną obudowę. Tym zwłaszcza charakteryzują się mobilne urządzenia rejestrujące, dzięki czemu w znacznym stopniu ułatwiają pracę w terenie. Ale małe, zgrabne kasy fiskalne znakomicie odnajdują się również w działalnościach stacjonarnych. Zwłaszcza, jeśli mówimy o przedsiębiorstwie ze stanowiskiem obsługi klientów o dość ograniczonej przestrzeni. Warto wiedzieć, że istnieją funkcjonalne, wydajne modele, które potrafią się zmieścić nawet… w kieszeni marynarki.
Zapis kopii paragonów w wersji cyfrowej
Atrakcyjność tej funkcji stała się do tego stopnia oczywista, że obecnie jest niemalże standardem. W kontekście dzisiejszego stopnia zaawansowania technologii (nie tylko handlowych), w zasadzie nie opłaca się, przy wyborze kasy fiskalnej, rezygnować z elektronicznej kopii paragonów. Rozwiązanie to w znacznym stopniu upraszcza wykonywanie obowiązków, które dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń rejestrujących (nie trzeba gromadzić mnóstwa papierowych wydruków). Pozwala także na szybkie, łatwe przenoszenie danych na komputer, przeglądanie ich czy dodatkowe zabezpieczenie (poprzez umieszczenie na różnych nośnikach, typu pendrive czy płyta DVD). No i zapewnia też zmniejszenie wydatków dotyczących wykorzystania materiałów eksploatacyjnych – kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonów pracują bowiem z użyciem tylko jednej rolki papieru termicznego.
Udogodnienia w mechanizmie drukującym
Kwestia ta poniekąd wiąże się z wcześniejszym rozwiązaniem, czyli cyfrową kopią paragonów. Modele wyposażone w taką opcję posiadają też proste w użyciu mechanizmy drukujące. Mogą one przyjmować różne nazwy: clamshell, drop-in czy easy load. Chodzi przede wszystkim jednak o popularne dziś rozwiązanie typu „wrzuć i pracuj”, czyli zapewniające bardzo łatwą i szybką instalację papieru termicznego. Taka funkcjonalność znacznie skraca czas wymiany materiałów eksploatacyjnych, oszczędza sprzedawcy nerwów i zdecydowanie wpływa na komfort klientów.
Różne panele sterowania – te same przyciski funkcyjne
Współczesne kasy fiskalne potrafią być wyposażone w ciekawe panele sterowania. Mowa tu zarówno o tradycyjnych klawiaturach lub membranowych, dodatkowo odpornych na zachlapania czy wnikanie brudu, jak i ekranach dotykowych, funkcjonujących na takich zasadach, jak wyświetlacze smartfonów. Jednak bez względu na to, które z tych rozwiązań okaże się dla nas atrakcyjniejsze i praktyczniejsze, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: przyciski funkcyjne. Te umożliwiają własnoręczne programowanie skrótów klawiszowych i przypisywanie ich konkretnym funkcjom – np. istotnym opcjom kasy fiskalnej lub danym pozycjom bazy towarowej. W efekcie, często powodują wyraźne usprawnienie przebiegu transakcji albo wygodniejsze korzystanie z urządzenia rejestrującego.
po zmianie urządzenia wiele rzeczy odczułam na plus, ale zdecydowanie faktycznie, najbardziej spodobało mi się znaczne uproszczenie zakładania nowej rolki papieru termicznego :)))